Connect with us

Liberty

Liberty is a price for which so much blood has been shed in so many countries for a long time. Tyrants have emerged over time in different places, to put a yoke of bondage to populations, and feed off their blood.
Liberty is not a philosophical theory, or a government policy, as these arise from circumstance. It is an in-born truth mechanism

And ye shall hallow the fiftieth year, and proclaim liberty throughout all the land unto all the inhabitants thereof: Leviticus 25:10

How Liberty is Lost

Liberty, or in simple terms – immunity of an individual from arbitrary exercises of authority (any use of authority or power not supported in human necessity or reason), is something so much blood has been shed for a long time. In-spite of history,

When a people don’t guard their liberty, dictators turn that into a vehicle to tyrant-hood. Revolution follows that kind of situation. Because of the importance of individual liberty, research into just how people lose their liberty to dictators;

 • Apathy (people lacking interest in things generally, or are encouraged to ignore them)
 • public morality (many people have no distinction between good and evil)
 • individual virtue (doing what is right)

The consequences

 • gradual encroachment of those in power on people’s freedoms
 • Use of violence against unarmed people
 • Sudden usurpation laws pass
 • Stagnation of the nation
 • Once lost, only blood will bring back liberty

When you see those things, you know that a people have lost their liberty.         It does not matter on whom it is happening, or in which country – it means the loss of value for human life, nobody can be safe in such a country

How Liberty is gained

 • Understanding & upholding your individual liberties and freedoms

A man who hopes that liberty will find him is his bed is like one who hopes to harvest the untended vines

Secure Liberties first

Let’s fight to secure the liberties and freedoms of the individual Ugandan first. Then we’ll have a context and a political space in which pursuing equal development. We cannot move forward when government violates the liberties of Ugandan – and indeed the rights of man. The government is the very institution breaking the laws of justice, as and when it suits it. That is misuse of people’s power,  and a reversal of civilization. Only the slaves can exist in such a state. We must remove the present NRM government and entirely reconstruct the institution of government. Government and the presidency are now a house of thieves.

Freedom comes before Development

When we secure individual liberties and freedoms, then the primal framework for discussing development issues is set.

The principles of LIBERTY & FREEDOM, or simply put – individual liberties and freedoms, if the young elites understand and live by them, are the fool-proof internal mechanism, not just to check dictators from emerging in vulnerable African countries, but a sure way to ignite economic activity, innovation, and guarantee maturity in politics.

To a revolutionary, liberty is like a ray of light seen from the dungeons.

We use them to replenish our mind and body. If you cannot proclaim these, anyone can take away your life. You cannot accomplish anything meaningful to others, without taking your liberties too seriously.

Upholding Liberty

Young men and women categorically rejecting dictatorial rule, over-staying in power, abuse and misuse of constitution, theft of public funds and taxes, trampling on individual liberties and freedoms, murdering citizens, running a closed deceptive obscenely corrupt government, division-ism, lack of opportunities for the young generation, entrenchment of on ethnicity, religion, in politics.

Upholding, protecting the liberties and freedoms of Ugandans

 • Upholding of open ideas and reason in the discourse of politics
 • Having right priority index in national planning and spending of limited public resources
 • A growth and transformation strategy that is people-centric, knowledge-centric
 • Individual freedoms and liberties protected by the constitution
 • Upholding of common sense values in the running of state
 • Stopping the abuse of the elections and universal suffrage concepts by election thieves

We must channel our strength into institutions that can live-by and uphold the values of individual liberties and freedoms. If we do not stand up and defend our morals, our conscience, our freedoms, the country will be abused. The poor will be destroyed. The voiceless will have no place speak. Those who in power will seek to monopolise everything is society.

The future depends upon us, the young men and women, to stand guard to the principles of, to let the abusers of power know that the revolution

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Copyright © 2020 Young Revolution. Understanding Uganda's Political Landscape

Sexs oyuncakları fe fantezi ürünleri erotik shop Alışverişinizi İnternetten Yapmak İçin 5 Neden.
Online erotik shop’larda daha çok çeşit bulabilirsiniz, fiziksel mağazalarda genelde farklı ürün adedi 100’ü geçmez iken online sex shop’larda bu sayı 1000’leri geçebiliyor.
Online seks shop’larda kimse ile muhatap olmazsınız, kimse size görmeden, ne aldığınızı bilmeden rahatça alışveriş yapabilirsiniz.
Bu amaçla üretilen vibratör özel ten dokusuna yakın yumuşaklıktaki hammaddesi ve gerçek bir penise benzer tasarımı sayesinde neredeyse gerçeğinden ayırt edilemiyor.
Vibratörlere olan ilgi arttıkça seks oyuncakları üreticileri de ürünlerini geliştirmeye ve çoğaltmaya devam ediyor.
Nokta Sex Shop introduces its e-commerce site Innovative Soweto adult entertainment retailer Sex Shop İstanbul introduces its e-commerce site www.noktashop.org
Bunun için gizliliğe önem veren kişiler sanal ortamlardan alışveriş yapmayı tercih ederler. sex shop izmir ürünleri için mahremiyet konusunda tereddüt yaşadıkları için artık gizliliğe önem vermeye başlamıştır.

Güvenli bir adres üzerinden cinsel hayatınızı bir kat daha arttırmak mı istiyorsunuz? Sizin için en uygun internet sitesi içerisinde esenyurt sex shop tüm ürünlerini sergilemektedir.
Çığır açan istanbul seks shop ürünlerine sahip olmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Partneriniz ile birlikte yaşayacağınız doyumsuz anlara renk katmak için buradayız.
Gerçek mağazalardan alışveriş yapmaktan çekiniyorsanız tüm cinsel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz beylikdüzü sex shop sanal mağazası sizler için aktif bir hale getirilmiştir.

​Kadınların son zamanlarda ihtiyaç duyduğu vibratörleri sanal mağazalardan kolay bir şekilde temin edebilirsiniz. ülke içerisinde her nerede olursanız olun sex shop izmir sayesinde kolayca alışveriş yapabilirsiniz.

​Genel olarak kadınların ve evli çiftlerin tercihleri arasında cinsel hayatına biraz daha heyecan katmak yer alır. Bunun için gizliliğe önem veren kişiler sanal ortamlardan alışveriş yapmayı tercih ederler. sex shop izmir ürünleri için mahremiyet konusunda tereddüt yaşadıkları için artık gizliliğe önem vermeye başlamıştır.

Fantezi malzemelerinin yanında ereksiyon ürünleri de seks shop ürünlerinin en fazla tercih edilenleri arasında yer alır. Masaj yağları ve vibratör gibi malzemeleri de kategoriler arasında erotik shop mağazasından temin edebilirsiniz.

Uzun yıllardır tecrübeli ve güven içerisinde satış yapılan tek adres olarak sanal mağaza içerisinde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Dilerseniz antalya sex shop mağazaları arasında gezebilir size uygun olan aktivitelere göz atabilirsiniz.

Seks hayatınızın çok sıradan olduğunu düşünüyorsanız ve cinsel hayatınızda yenilik istiyorsanız mutlaka fantezi grubuna göz atmalısınız. Birden fazla seçenekler ile ankara sex shop sizin yanı başınızda olacaktır.
Günümüzde yetişkinler için bir oyuncak mağazası olan bakırköy sex shop sayesinde cinsel hayatınızı daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Şehir içerisinde mağaza dolaşmaktan çekiniyorsanız ya da sorularınızı yöneltemiyorsanız sanal alışveriş sitesi olan seks shop sizin için en etkili mağaza olabilir.
seks shop istanbul kelimesinden bulduğunuz internet sitemizin asıl yeri İstanbul olmakla birlikte, tüm Türkiyeye online olarak 7/24 hizmet vermekteyiz.
Cinsel hayatın daha hareketli ve aktif bir şekilde geçebilmesi için yetişkinlere özel olarak üretilen ve sex oyuncakları olarak kabul edilen ürünleri keşfetmek gerekiyor. Bu anlamda zengin ürünlerin çeşitliliği ile her bireyin cinsel yaşamındaki farklı ihtiyaçlara hizmet veren İstanbulun en iyi sex shop fırsatlarını yakalamanın tam zamanı.

Ülkenin herhangi bir yerinde olursanız olun istanbul seks shop sayesinde sanal bir şekilde alışveriş tamamlayabilirsiniz. Kendinize ya da partnerinize daha fazla haz vermek istiyorsanız kategoriler arasında fantezi çeşitlerine göz atabilirsiniz.
With so many great options, explore a whole new erogenous zone with our multitude of different sex shop izmir If you still cant decide, try out the sex shop section - every adult toy collection needs at least one.
İstanbul Erotik Shop Mağazası izmir sex shop sex oyuncakları satılan sitede sizlerde kendinize uygun seks oyuncakları satın alabilirsiniz.
Fethiye Erotik Shop Mağazası fethiye sex shop sex oyuncakları satılan sitede sizlerde kendinize uygun seks oyuncakları satın alabilirsiniz.
sex shop istanbul, sex shop Products, sex shop in Istanbul vibrator, dildo, sexual health products, fancy clothing, fetish products are selling with reasonable price secret shipping.
Reviews on Sexshop in Istanbul, female sex products Turkey - Nokta Erotik Shop, Nokta Sex Shop, İstanbul Erotik Shop, Cinsel Dünya Shop, Acil Market Seks Shop, taksim sex shop
oral sex best sex shop
Siz de erotik shop dükkanlarına girmekten çekiniyorsanız ve böylece cinsel hayatınızdan zevk alamıyorsanız bu alışveriş yöntemi sizin için son derece kolay olacaktır.

Böylece aklınıza takılan tüm soruları avcılar sex shop sanal mağaza üzerinden giderebilirsiniz. En çok tercih edilen ürünler arasında genellikle fantezi malzemeleri yer almaktadır.

Fantezi malzemelerinin yanında ereksiyon ürünleri de sex shop izmir ürünlerinin en fazla tercih edilenleri arasında yer alır. Masaj yağları ve vibratör gibi malzemeleri de kategoriler arasında erotik shop mağazasından temin edebilirsiniz.

Alacağınız her izmir sex shop ürününün AB onaylı olduğunu unutmamalısınız.

Bunun için istanbul şişli sex shop sanal mağazalarından dilediğiniz gibi alışveriş yapabilir ve cinsel hayatınızı aktif tutabilirsiniz.

Bunun için gizliliğe önem veren kişiler sanal ortamlardan alışveriş yapmayı tercih ederler. sex shop izmir ürünleri için mahremiyet konusunda tereddüt yaşadıkları için artık gizliliğe önem vermeye başlamıştır.

ülke içerisinde her nerede olursanız olun sex shop izmir sayesinde kolayca alışveriş yapabilirsiniz.

Gerçek mağazalardan alışveriş yapmaktan çekiniyorsanız tüm cinsel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz beylikdüzü sex shop sanal mağazası sizler için aktif bir hale getirilmiştir.

Güvenli bir adres üzerinden cinsel hayatınızı bir kat daha arttırmak mı istiyorsunuz? Sizin için en uygun internet sitesi içerisinde esenyurt sex shop tüm ürünlerini sergilemektedir.
​​Alışveriş yapmanın en keyifli zamanlarından bir tanesi de cinsel hayatınızı aktif bir hale getirecek durumlardır. Bunun için istanbul ataşehir sex shop sanal mağazalarından dilediğiniz gibi alışveriş yapabilir ve cinsel hayatınızı aktif tutabilirsiniz.
Müşteri hizmetleri 7/24 sizlere destek sağlamaktadır. Alacağınız her sex toys istanbul ürününün AB onaylı olduğunu unutmamalısınız. Bitkisel ürün ve plastik ürünler de doktor onayından geçmiş tescilli ürünlerdir.